A bullet of mass 2.0 g is fired horizontally into a block of wood of mass 600 g.

 Question 43

A bullet of mass 2.0 g is fired horizontally into a block of wood of mass 600 g. The block is suspended from strings so that it is free to move in a vertical plane.

 

The bullet buries itself in the block. The block and bullet rise together through a vertical distance of 8.6 cm, as shown in Fig. 3.1.

 


Fig. 3.1

 

(a) (i) Calculate the change in gravitational potential energy of the block and bullet. [2]

 

(ii) Show that the initial speed of the block and the bullet, after they began to move off together, was 1.3 m s-1. [1]

 

 

(b) Using the information in (a)(ii) and the principle of conservation of momentum, determine the speed of the bullet before the impact with the block.[2]

 

 

(c) (i) Calculate the kinetic energy of the bullet just before impact. [2]

 

(ii) State and explain what can be deduced from your answers to (c)(i) and (a)(i) about the type of collision between the bullet and the block. [2]

 

 

 

 

 

Reference: Past Exam Paper – June 2015 Paper 2 Q3

 

 

 

 

 

Solution:

(a) (i)

{Total mass = mass of bullet + mass of block = 2 + 600 = 602 g = 0.602 kg}

ΔEp = mgΔh

ΔEp = 0.602 × 9.8 × 0.086

ΔEp = 0.51 J

 

 

(ii)

{KE of bullet and block = Change in gravitational PE

½ mv2 = 0.51 J}

v2 = (2 × 0.51) / 0.602

Initial speed of block and bullet, v = 1.3 m s-1 

 

 

(b)

{Sum of momentum before impact = Sum of momentum after impact

Before the impact, the bullet is moving while the block is at rest.

Momentum of bullet before impact = mv = 2.0 × v

Sum of momentum before impact = 2v + 0 = 2v

After the impact, the bullet and the block move as a single body with the same speed.

Momentum after impact = (600+2) × 1.3

Sum of momentum before impact = Sum of momentum after impact }

2v = 602 × 1.3             (allow 600)

Speed of bullet, v = 390 m s-1

 

 

(c) (i)

Kinetic energy of bullet, Ek = ½ mv2

Ek= ½ × 0.002 ×3902

Ek= 152 J        or 153 J           or 150 J

 

 

(ii) The kinetic energy is not the same. So, the collision is inelastic.

Comments

Popular posts from this blog

Gove confirms mandatory housebuilding targets for councils will be abolished in face of Tory rebellion – UK politics live

Kotak Mahindra Bank Recruitment 2022 Released for Graduate Candidates And Apply Online